Na čo dať pozor pri revíziách? Toto sú najčastejšie príčiny požiarov

V predchádzajúcom článku sme vysvetlili, aké má povinnosti majiteľ nehnuteľnosti, čo treba kontrolovať a čo bude zaujímať poisťovňu v prípade požiaru. Ideálne by však bolo, ak by takáto situácia vôbec nenastala. Dnes si povieme, kde vzniká v tejto oblasti najviac problémov.


Na prvom mieste je vyhorenie sadzí


Najčastejšou príčinou vzniku požiarov v rodinných domoch je podľa Kataríny Kukurovej, špecialistky externej a internej komunikácie Generali Poisťovne, a. s., porucha, nevyhovujúci stav vykurovacích telies, dymovodov a komínov. „Vyhorenie sadzí v komíne je dokonca v našej poisťovni na prvom mieste v príčinách požiarov v domoch. Škody spôsobené požiarom sú pritom obrovské a v porovnaní s nimi sú náklady na technickú kontrolu komína zanedbateľné,“ vysvetľuje s tým, že počas minulého roka nahlásili klienti ich poisťovne celkovo 105 prípadov požiarov domov, bytov a rekreačných objektov v rámci poistenia majetku. „Zo všetkých nahlásených poistných udalostí v rámci personálneho poistenia majetku bol v roku 2018 oheň príčinou len v prípade 3 percent škôd. Zanechal však rozsiahle škody, ktoré predstavovali až 70 % nákladov na poistné plnenie spomedzi všetkých poistných udalostí spôsobených živlami,“ vysvetľuje ďalej s tým, že v minulom roku klientom za škody spôsobené živlami na privátnom majetku vyplatili 742 000 eur, z toho škody po požiari predstavovali viac ako 500 000 eur.

Pozor na usadené sadze


Neudržiavanie komína okrem zlého ťahu môže viesť k zapáleniu sadzí nasiaknutých dechtom. Riziko požiaru stúpa už vtedy, keď je na vnútornej stene komína usadená trojmilimetrová vrstva. Pri jej vzplanutí sa vytvorí teplota nad tisíc stupňov Celzia a to dokáže komín zapáliť.

Ak bola pri kolaudácii určená povinnosť mať na dome nainštalovaný bleskozvod, je nutné vykonávať jeho pravidelnú kontrolu, a to vizuálne, ale aj meraním. „Revíziu pasívneho bleskozvodu umiestneného na rodinnom dome je potrebné vykonať každé 4 roky a v prípade aktívneho bleskozvodu každé 3 roky,“ dodáva Kukurová.

Možných príčin je veľa


Rizikom je otvorený oheň, kde okrem sporáka či krbu môžeme zaradiť aj fajčenie, kde je naozaj potrebná opatrnosť. Takisto treba dávať pozor na elektrické spotrebiče, bez ktorých si už ani nevieme predstaviť život; treba dbať aj na to, aby sme aj príliš nepreťažili sieť. Určite nie je dobrý nápad zapnúť naraz práčku, sušičku aj rýchlovarnú kanvicu. Takisto netreba odbiehať od varenia a podobne. A ak odchádzate z domu na niekoľko dní, spotrebiče je lepšie od elektriny odpojiť. O tom, že treba mať doma hasiaci prístroj, ani nehovoriac.

 

Vyberáme z Poistovne.sk

8466

Pri predaji nehnuteľnosti nezabudnite zrušiť poistnú zmluvu

Pozrite si, aké doklady treba k žiadosti priložiť a koľko peňazí dostanete späť.
17.05.2024 | redakcia
Čítať viac o Pri predaji nehnuteľnosti nezabudnite zrušiť poistnú zmluvu
making-a-budget-tracking-finances

Poisťovne investujú do sprostredkovateľských spoločností. Prinesie to koniec ich nezávislosti?

Keď poisťovňa majetkovo vstúpi do sprostredkovateľskej spoločnosti, môže to mať pre klientov pozitívny, no i negatívny dopad. Ostanú finanční agenti i naďalej nezávislí, alebo budú preferovať produkty danej poisťovne?
15.05.2024 | redakcia
Čítať viac o Poisťovne investujú do sprostredkovateľských spoločností. Prinesie to koniec ich nezávislosti?
zľava_Todorov-Allianz,Hercog-Škoda

Allianz doplnila firemnú flotilu o viac ako 50 áut značky Škoda

Firemnú flotilu Allianz doplní až 53 nových vozidiel značky Škoda. Do automobilového parku pribudnú modely Škoda Superb tretej generácie, Škoda Octavia a Škoda Fabia. Allianz je partnerom značky Škoda na Slovensku už takmer dve dekády, doteraz využívala viac ako 400 jej vozidiel.
13.05.2024
Čítať viac o Allianz doplnila firemnú flotilu o viac ako 50 áut značky Škoda

Vyberáme z banky.sk