Doklady o PZP si noste aj za hranice

Keď nemáte pri sebe doklad o zaplatení PZP na slovenských cestách môžete dostať pokutu. V zahraničí vám policajti môžu aj zadržať auto.  


Podľa zákona je vodič povinný na Slovensku mať pri sebe pri šoférovaní potvrdenie o zaplatení povinného zmluvného poistenia (PZP) tiež nazývanom biela karta. Ak ho pri sebe nemáte, môže vám policajt zabaviť doklady od auta a navyše zadržať aj tabuľku s evidenčným číslom.
Ak sa neskôr zistí, že PZP vôbec nemáte uzavreté a nezabudli ste si potvrdenie len doma obvodný úrad vám uloží pokutu.

V zahraničí by ste mali mať podobné potvrdenie nazývané zelená karta, i keď štáty k nemu pristupujú rôzne. Vo väčšine štátov Európy túto zelenú kartu akceptujú. Zoznam štátov kde platí zelená karta nájdete tu

Ak by ste si zelenú kartu zabudli a chytili by vás za hranicami policajti môžu vám aj zhabať vaše auto. „Najväčším strašiakom je zadržanie vozidla. V niektorých krajinách hrozí iba pokuta, no niekde sa môže človek dostať aj do väzenia,“ tvrdí Miroslav Chovan, riaditeľ Genertel poisťovne v našej poradni.

Chovan však pripomína, že riešenie následkov je vždy drahšie ako prevencia. „Už len škoda na rozbitej zadnej časti auta môže stáť aj 3000 eur. Toľko peňazí nezaplatí veľmi veľa ľudí na PZP poistnom ani za 30 rokov,“ dodáva.

Lista Odporucame

Systém garancie a hraničné poistenie


Popri systéme zelenej karty v Európe funguje aj systém garancií za poznávaciu značku. „Podstatou systému je to, že vodič motorového vozidla prechádzajúci z jedného štátu na územie druhého štátu sa nemusí preukazovať ani zelenou kartou,“ dodáva Gabriel Tóth, špecialista externej komunikácie
Allianz – Slovenskej poisťovne.

Napriek tomu Tóth odporúča cestovať so zelenou kartou i do západnej Európy. V prípade dopravnej nehody a obzvlášť pri väčších škodách bude od vás táto karta zahraničnou políciou požadovaná.
V štátoch kde neplatí zelená karta vám pomôže hraničné poistenie. Mali by ste ho dostať na hranici daného štátu, ale pre istotu sa vopred informujte o možnosti jeho uzatvorenia.

Aké doklady by ste mali mať so sebou za hranicami
  • zelenú kartu alebo doklad o hraničnom poistení
  • formulár o škodovej udalosti
  • vodičský preukaz prípadne jeho medzinárodnú verziu

Ak vám v zahraničí pri nehode nechcú uznať vaše PZP obráťte sa na vašu poisťovňu cez jej asistenčnú službu. Navyše v štátoch EÚ existuje aj informačné centrum, ktoré vám môže pomôcť pri zisťovaní názvu a adresy poisťovateľa, ktorý poistil škodcu, ale aj meno a adresu vlastníka motorového vozidla. 

„Každý členský štát EÚ má povinnosť založiť informačné centrum, ktoré obetiam dopravných nehôd a ich právnym zástupcom zabezpečí informácie potrebné na uplatnenie nároku na náhradu škody,“ tvrdí Tóth.
 

Vyberáme z poistovne.sk

making-a-budget-tracking-finances

Poisťovne investujú do sprostredkovateľských spoločností. Prinesie to koniec ich nezávislosti?

Keď poisťovňa majetkovo vstúpi do sprostredkovateľskej spoločnosti, môže to mať pre klientov pozitívny, no i negatívny dopad. Ostanú finanční agenti i naďalej nezávislí, alebo budú preferovať produkty danej poisťovne?
15.05.2024 | redakcia
Čítať viac o Poisťovne investujú do sprostredkovateľských spoločností. Prinesie to koniec ich nezávislosti?
zľava_Todorov-Allianz,Hercog-Škoda

Allianz doplnila firemnú flotilu o viac ako 50 áut značky Škoda

Firemnú flotilu Allianz doplní až 53 nových vozidiel značky Škoda. Do automobilového parku pribudnú modely Škoda Superb tretej generácie, Škoda Octavia a Škoda Fabia. Allianz je partnerom značky Škoda na Slovensku už takmer dve dekády, doteraz využívala viac ako 400 jej vozidiel.
13.05.2024
Čítať viac o Allianz doplnila firemnú flotilu o viac ako 50 áut značky Škoda

Cestovné poistenie pre dôchodcov. Aká je ponuka?

Majú poisťovne v týchto prípadoch vekové limity? Od akého veku dávajú prirážky? Je istý vek, od ktorého vás nepoistia vôbec? Pripravili sme vám stručný prehľad poistenia pre seniorov.
13.05.2024 | redakcia
Čítať viac o Cestovné poistenie pre dôchodcov. Aká je ponuka?

Vyberáme z banky.sk