Kedy treba ísť s dieťaťom 1. krát k zubárovi?

Zvyčajne dovedie rodič dieťa k zubárovi až vo chvíli, keď musia riešiť akútny problém. Zubár sa tak v bolestivých chvíľach stáva pre deti strašiakom s vŕtačkou a kliešťami. Kedy je teda ten správny čas?

toothbrush-floss
Názor, že starostlivosť o mliečne zuby nie je potrebná, lebo časom aj tak vypadnú, je viac než mylný. Prvé mliečne zuby sa začínajú prerezávať okolo 6. mesiaca, u niektorých detí dokonca aj skôr a ich výmena za trvalé prichádza na rad približne až po šiestich rokoch. „Ak sa preventívne prehliadky odkladajú, tak sa môže stať, že dieťa príde prvýkrát do ambulancie s akútnym stavom, bolesťou alebo opuchom a zbytočne vzniká u detí strach z ošetrenia u zubného lekára. Preto sa snažíme budovať si vzťah s dieťaťom už od útleho veku, aby sme vychovali generáciu detí bez zubných kazov a bez strachu pred zubnými lekármi”, opisuje realitu v zubných ambulanciách MDDr. Veronika Hlaváčová.

VH

Kedy je vhodný čas na prvú návštevu zubnej ambulancie?

Zubári odporúčajú, radšej prísť do ambulancie skôr, ako neskoro a s bolesťou. Prvá návšteva ambulancie sa odporúča už pri prvom prerezaní sa zúbkov. „Je ideálne, aby dieťa stihlo prvú preventívnu prehliadku do svojich 1. narodenín. Prvé preventívne prehliadky sú nesmierne dôležité a majú najmä informatívny a edukačný charakter pre rodiča. Zubný lekár vysvetlí ako čistiť zúbky a zodpovie na otázky, ktoré môžu zaujímať rodiča. Napríklad o slede prerezávania zúbkov, o vplyve cumlíka na zuby, ukáže správnu techniku čistenia zubov na modeli alebo aj v ústach dieťaťa, ak si dieťa so sebou prinesie svoju zubnú kefku”, dopĺňa stomatologička.

Deťom cumlík ani lyžičku neolizujte

Pokiaľ má rodič neošetrené zubné kazy, pri olizovaní cumlíka alebo detskej lyžičky môže dôjsť k preneseniu baktérii kazu do úst dieťaťa. Zubný kaz nie je dedičný, ale touto cestou môže rodič preniesť baktérie kazu do úst dieťaťa. Ak má dieťa cumlík, namiesto olizovania ho radšej ho opláchnite a pravidelne dezinfikujte.

Ako vzniká kaz a čo ho spôsobuje?

Najčastejšou príčinou vzniku zubného kazu je nedostatočná ústna hygiena a zlé stravovacie návyky. „Baktérie, ktoré sú v povlaku na zube, vedia spôsobiť zubný kaz. Časom sa zubný kaz šíri hlbšie do druhej vrstvy zuba, čiže zuboviny a neskôr až do zubnej drene, kde prebiehajú cievy a nervy”, vysvetľuje zubárka. Pre detské zuby je najviac nebezpečné časté pitie sladených nápojov. Z jedál sú to lízatká, cukríky a kyslé gumenné cukríky. Čím sú sladkosti lepivejšie, tým sú pre zuby nebezpečnejšie. Stomatológovia preto odporúčajú piť iba čistú vodu, prípadne nesladený čaj.

Deti treba naučiť, že ak zjedia sladké, majú potom vypiť pohár čistej vody a nezabudnúť si zuby čistiť dvakrát denne. Na druhej strane existujú aj potraviny, ktoré majú pozitívny vplyv na zuby, napríklad kvalitné tvrdé syry.

Kliešte už len výnimočne

Pokazený zub dnes neznamená automaticky použitie trhacích kliešťov. Stomatológovia ich v súčasnosti berú do rúk len vo výnimočných, už neriešiteľných prípadoch. Základom je prevencia, teda dôkladná ústna hygiena už aj u malých detí a následne ošetrovanie zubov plombami.

Strach z bolesti sa dá v súčasnosti veľmi jednoducho riešiť, a to napríklad použitím znecitlivejúcich prostriedkov - gélov a následne injekcií, u nespolupracujúcich detí je možné aj použitie rajského plynu, sedatív alebo ošetriť dieťa v celkovej anestéze. „Aby dieťa lepšie zvládlo ošetrenie a spolupracovalo, tak je veľmi dôležité nestrašiť dieťa pred ošetrením, nehovoriť svoje zlé skúsenosti z minulosti a nikdy neklamať, že sa nebude nič robiť, ak je už naplánovaná nejaká plombička a podobne. Ak už od útleho veku chodí dieťa k zubnému lekárovi a rodičia mu pravidelne čistia zúbky, tak verím, že sa deti budú na návštevy k zubnému lekárovi tešiť”, dodáva MDDr. Veronika Hlaváčová.

Preventívnu prehliadku u zubára by mali deti absolvovať dvakrát ročne. K starostlivosti o zuby motivujú aj zdravotné poisťovne, ktoré v rámci benefitov ponúkajú príspevky na ošetrenie zubov a zubnú hygienu.

Vyberáme z Poistovne.sk

making-a-budget-tracking-finances

Poisťovne investujú do sprostredkovateľských spoločností. Prinesie to koniec ich nezávislosti?

Keď poisťovňa majetkovo vstúpi do sprostredkovateľskej spoločnosti, môže to mať pre klientov pozitívny, no i negatívny dopad. Ostanú finanční agenti i naďalej nezávislí, alebo budú preferovať produkty danej poisťovne?
15.05.2024 | redakcia
Čítať viac o Poisťovne investujú do sprostredkovateľských spoločností. Prinesie to koniec ich nezávislosti?
zľava_Todorov-Allianz,Hercog-Škoda

Allianz doplnila firemnú flotilu o viac ako 50 áut značky Škoda

Firemnú flotilu Allianz doplní až 53 nových vozidiel značky Škoda. Do automobilového parku pribudnú modely Škoda Superb tretej generácie, Škoda Octavia a Škoda Fabia. Allianz je partnerom značky Škoda na Slovensku už takmer dve dekády, doteraz využívala viac ako 400 jej vozidiel.
13.05.2024
Čítať viac o Allianz doplnila firemnú flotilu o viac ako 50 áut značky Škoda

Cestovné poistenie pre dôchodcov. Aká je ponuka?

Majú poisťovne v týchto prípadoch vekové limity? Od akého veku dávajú prirážky? Je istý vek, od ktorého vás nepoistia vôbec? Pripravili sme vám stručný prehľad poistenia pre seniorov.
13.05.2024 | redakcia
Čítať viac o Cestovné poistenie pre dôchodcov. Aká je ponuka?

Vyberáme z banky.sk